Şimdi Turşu Mevsimi

0
777

Bugünlerde pazarlarda “turşuluklar” gerçekten “al beni, kavanoza koy beni” diyor… Şaka bir yana yeşil domates, çeşit çeşit biber (kamber, habanero, avize, kapya, dolma, sivri, Antakya, pikanti vs vs), acur, küçük hıyarlar, lahanalar dizi dizi…

Turşu dendiğinde ne olduğunu bilmeyen herhalde yoktur ama taa Romalılar hatta Yunanlılardan bu yana bilinmekte olduğu konusu eminiz en az bilinen kısmıdır.

Peki, turşu nedir? Turşu, sebze veya meyvenin karışık veya tek çeşit olarak salamura (tuzlu su), sarımsak ve sirke ile kavanozlara bastırılıp saklanması şeklinde tarif edilebilir.

Turşu, yemek yanında salata olmaktan öte yemek malzemesi olarak da kullanılır. Özellikle Doğu Karadeniz kıyılarında (tarifler farklı olmakla birlikte) soğan, sarımsak ve bazen de salça eklenerek doğranan turşular tereyağında kavrulur. Kıyma ve yumurta eklenerek yine aynı bölgede mıhlaması da yapılır.

Anadolu mutfağında turşu daha çok geleneklere, mevsime, bazen de yörelere göre değişik tarifler ile kurulur, örneğin Anadolu’da sirke yerine sumak kullanımına sıklıkla rastlanır.

Basit Domates Turşusu:

2 kg yeşil domates

3 lt’lik cam kavanoz

1 lt sirke,

1 avuç kaya tuzu/normal tuz (Tuz oranını tadına bakarak kendinize göre ayarlayabilirsiniz) (Kaya tuzu şu anda marketlerde satılıyor)

1 baş sarımsak

Kereviz veya maydanoz yaprağı

3-4 tane küçük acı kırmızı biber (isteğe bağlı)

Domatesler iyice yıkanır ve bir çatal yardımı ile üzerine 1-2 kez batırarak delikler açılır. Diğer tarafta 1 lt su ile tuz karıştırılıp (ılık olursa kolay erir) içine sirke ilave edilir. Domatesler kavanoza aralara sarımsak ve kırmızı biber serpiştirerek dizilir. Karışım üzerlerine dökülür, suyun malzemenin üstüne çıkması gerekmekte, kavanozun kapağı sıkıca kapatılarak loş bir köşede ortalama 1 ay bekletilir.

Kaynak: Tuğrul Şavkay –Halk Mutfağımız

a target="_blank" href="http://www.vizeland.com/">
a target="_blank" href="http://www.vizeland.com/">
a target="_blank" href="http://www.vizeland.com/">
Paylaş
Mehmet Yaşin
20 yılı aşkın bir süredir çeşitli gazetelerde muhabirlik, yazı işleri müdürlüğü ve yayın yönetmenliği yaptıktan sonra Atlas dergisini çıkardı. Daha sonra Doğan Dergi Grubu'nda Genel Müdür olarak çalıştı. Daha sonra Doğan Kitap'ı kurdu. Uzun yıllar yayın yönetmenliğini yaptı. Bu süre boyunca birçok genç yazarı okuyucuya tanıttı. Yayıncılıktan sonra CNN Türk televizyonunda 'Yol Üstü Lezzet Durakları' programını yapmaya başladı. Aynı anda Hürriyet gazetesinde, İstanbul Life, Atlas, Capital, Meat and Beef dergilerinde lezzet yazılar kaleme aldı. Hem gazete, hem sosyal medya hem de televizyonda geniş bir izleyici kitlesine ulaştı. Dört kitabı var.