Hakkı Baba’nın döneri

0
816

Döneri sevmeyen var mıdır acaba? Ben çok severim. En lezzetlisini bulabilmek için köşe bucak dolaşırım. Bu kez Antalya’da buldum. “Hakkı Baba”, tam 89 yıldan beri döner yapıyor. Şimdi işin başında dördüncü kuşak var ama lezzet ilk günkü gibi. Etler özenle sinirlerinden temizleniyor, açılıyor ve soğanlı özel bir sosa yatırılıp bir gün dinlendiriliyor. Sonra şişe geçirilip, 60 yıllık ocağın karşısında, odun ateşinde yavaş yavaş kızartılıyor.

Hakkı Baba’da dönerin haricinde köfte de var. O da çok lezzetli. Hem döneri hem de köfteyi sade ve yoğurtlu, domates soslu yiyebilirsiniz. Ben size önce sadesini yiyip etin tadını almanızı, ardından salçalı kebabı yemenizi öneririm. Hakkı Baba, Atatürk caddesinde. Kime sorsanız gösterir.

a target="_blank" href="http://www.vizeland.com/">
a target="_blank" href="http://www.vizeland.com/">
a target="_blank" href="http://www.vizeland.com/">
Paylaş
Mehmet Yaşin
20 yılı aşkın bir süredir çeşitli gazetelerde muhabirlik, yazı işleri müdürlüğü ve yayın yönetmenliği yaptıktan sonra Atlas dergisini çıkardı. Daha sonra Doğan Dergi Grubu'nda Genel Müdür olarak çalıştı. Daha sonra Doğan Kitap'ı kurdu. Uzun yıllar yayın yönetmenliğini yaptı. Bu süre boyunca birçok genç yazarı okuyucuya tanıttı. Yayıncılıktan sonra CNN Türk televizyonunda 'Yol Üstü Lezzet Durakları' programını yapmaya başladı. Aynı anda Hürriyet gazetesinde, İstanbul Life, Atlas, Capital, Meat and Beef dergilerinde lezzet yazılar kaleme aldı. Hem gazete, hem sosyal medya hem de televizyonda geniş bir izleyici kitlesine ulaştı. Dört kitabı var.