Çilingir Sofrasının Tatları

0
783

Rakı mezesiz olmaz. Peki çilingir sofrasında, rakıya hangi tatlar eşlik eder?

Başlangıçtan finale doğru: Yanında tatlı kırmızı soğanla torik lakerdası, uskumru çirozu, balık pastırması, tuzlu sardalye, ançüez. Orta yağlı bir dilim beyaz peynir. Cevizli taratorlu altın sarısı midye tava. Midye dolması, pilakisi. Üstünde has zeytinyağı gezdirilmiş, taze dereotu eşliğinde fava. Yalancı dolma, barbunya pilakisi, özenle dilimlenmiş katı yumurta. Domates soslu patlıcan tava, soğan garnili Arnavut ciğeri, tarama, sıcak-soğuk humus. Buzun üstüne yatırılmış taze badem, taze ceviz içi. Beyaz sakız leblebisi. Süzme yoğurt, Yedikule marulu. Limon, zeytinyağı, kekik ve kırmızı biberle tatlandırılmış sele zeytini. Tabii ki cacık. Çemberlitaş’tan salatalık turşusu. Kurutulmuş balık yumurtası, haşlanmış karides, mis gibi zeytinyağında ahtapot salatası. Altın renginde kalamar tava. Ana yemekte lüfer ızgara, kalkan tava, defne yapraklı kılıç şiş, kuzu külbastı, kuzu pirzola ya da ızgarada bıldırcın. Sona doğru mevsimine göre Kırkağaç kavunu, Osmanlı çileği, Amasya elması, Çavuş üzümü, Napolyon kirazı, Can eriği, Bursa şeftalisi, Finike portakalı. Finalde nohutlu paça çorbası. Hesabı beklerken, yanında ahududu likörü ile Türk kahvesi.

Geçmişin meyhanelerinde durum nasıldı?

“Çoğu eski zaman işi, tuğla kemer yapılar idi. Sokak kapılarında birer hasır asılı bulunurdu. İçeride içki, yemek, meze verilen tezgâhları ayrı ayrı idi. Arkada loş bir hava içinde büyük içki fıçıları ve küpler sıralanmış bulunur, bu küplere, fıçılara birer merdiven dayalı durur, meyhanenin ‘miço’ denilen genç çırakları, ellerinde kovalarla bu merdivenlere tırmanırlar, fıçılardan, küplerden içki alarak şişelere, kadehlere dağıtırlardı. Meyhanelerde mezecilerden, aşçılardan başka ateş oğlanları da bulunur, bunlar çubuk ve nargile içenlerin hizmetlerini görürlerdi…

… Meyhanede bir çıngırak bulunur, dükkânın kapanma zamanı gelince meyhane sahibi tarafından çalınır, dönüş saati akşamcılara bu yolla anımsatılırdı.”

(Refik Ahmet Sevengil-İstanbul Nasıl Eğleniyordu)

a target="_blank" href="http://www.vizeland.com/">
a target="_blank" href="http://www.vizeland.com/">
a target="_blank" href="http://www.vizeland.com/">
Paylaş
Mehmet Yaşin
20 yılı aşkın bir süredir çeşitli gazetelerde muhabirlik, yazı işleri müdürlüğü ve yayın yönetmenliği yaptıktan sonra Atlas dergisini çıkardı. Daha sonra Doğan Dergi Grubu'nda Genel Müdür olarak çalıştı. Daha sonra Doğan Kitap'ı kurdu. Uzun yıllar yayın yönetmenliğini yaptı. Bu süre boyunca birçok genç yazarı okuyucuya tanıttı. Yayıncılıktan sonra CNN Türk televizyonunda 'Yol Üstü Lezzet Durakları' programını yapmaya başladı. Aynı anda Hürriyet gazetesinde, İstanbul Life, Atlas, Capital, Meat and Beef dergilerinde lezzet yazılar kaleme aldı. Hem gazete, hem sosyal medya hem de televizyonda geniş bir izleyici kitlesine ulaştı. Dört kitabı var.