Böreğin en lezzetlisi

0
714

Bence börek en lezzetli yiyeceklerin başında geliyor. Etin, peynirin, hamurun, yağın bir araya geldiği bir yiyecek zaten nasıl lezzetsiz olabilir ki! Eğer benim gibi bir börek delisiyseniz, size Antalya’daki Börekçi Tevfik’i hararetle öneririm. 70 yaşını çoktan geride bırakmış olan Tevfik Usta, dedesinin babasına emanet ettiği mesleği sürdürüyor. 83 yıl önce başlayan bu lezzet maratonu hala sürüp gidiyor. Böreğin adı: Serpme Börek. Antalya’nın geleneksel böreği.

Serpme denilmesinin nedeni, oklava kullanılmadan, havada döndürülerek açılması. Hem de kağıt inceliğinde. Hamur bir gün önceden hazırlanıyor. Çünkü yeterince dinlenmezse açılmıyor, direniyor. Böreğin içine ya peynir ya da maydanozlu kıyma konuyor.

Börekler 60 yıllık fırında, 5-6 dakikada nar gibi kızarıyor. Sonra doğranıp önünüze geliyor. Sıcacık, kıtır, kıtır. Peynirlisini üstüne pudra şekeri ekerek yemenizi öneririm. Demli çayla birlikte damakta çok neşeli tatlar bırakıyor.

Börekçi Tevfik nerede diye soracak olursanız, Üç Kapılar’ın civarında derim. Ama kime sorsanız size tarif eder.

Afiyet olsun!

a target="_blank" href="http://www.vizeland.com/">
a target="_blank" href="http://www.vizeland.com/">
a target="_blank" href="http://www.vizeland.com/">
Paylaş
Mehmet Yaşin
20 yılı aşkın bir süredir çeşitli gazetelerde muhabirlik, yazı işleri müdürlüğü ve yayın yönetmenliği yaptıktan sonra Atlas dergisini çıkardı. Daha sonra Doğan Dergi Grubu'nda Genel Müdür olarak çalıştı. Daha sonra Doğan Kitap'ı kurdu. Uzun yıllar yayın yönetmenliğini yaptı. Bu süre boyunca birçok genç yazarı okuyucuya tanıttı. Yayıncılıktan sonra CNN Türk televizyonunda 'Yol Üstü Lezzet Durakları' programını yapmaya başladı. Aynı anda Hürriyet gazetesinde, İstanbul Life, Atlas, Capital, Meat and Beef dergilerinde lezzet yazılar kaleme aldı. Hem gazete, hem sosyal medya hem de televizyonda geniş bir izleyici kitlesine ulaştı. Dört kitabı var.